Poznejte skvělá vína Jižního Tyrolska

Jižní Tyrolsko je známé především jako oblíbená lyžařská destinace, ráj pro pěší turisty, ale spoustu nezapomenutelných zážitků nabízí i milovníkům vína. Na zdejších vinicích lehce převládají bílé odrůdy, které na příkrých a vysoko položených tratích dozrávají do ideální kondice. Bílá odrůdová vína pak doplňují červená, zejména ze dvou tradičních odrůd Schiava a Lagrein. Zaměřením na odrůdová vína a ostatně i odrůdovým mixem je ze všech vinařských regionů Itálie Jižní Tyrolsko stylem nejblíže naší domácí produkci. Ochutnejte náš nový balíček 6ti vín a přesvědčte se o vysoké kvalitě zdejších vín.

Jižní Tyrolsko je spolu se severoitalským Friuli považováno za místo, kde aktuálně v Itálii vznikají nejvíce sexy bílá vína! Jednoho možná překvapí, že věhlas této vinařské oblasti, který daleko přesahuje hranice Apeninského poloostrova, je postaven jen na nějakých 5300 hektarech vinic.  Ano, Jižní Tyrolsko je vinařský trpaslík, ale nepřehlédnutelný!

Typickými odrůdami Jižního Tyrolska jsou Müller – Thurgau, Chardonnay, Sauvignon blanc, Pinot Grigio, Pinot Bianco, Riesling, Kerner, Sylvaner, Gewürztraminer, Merlot nebo Pinot Nero. Všechny tyto odrůdy najdete ve větší či menší míře vysazeny i na moravských vinicích.

Jaký čekat od zdejších vinařů styl? O bílých vínech z Jižního Tyrolska se někdy říká, že jsou tak svěží a čistá, jako by vybublala přímo z místních horských potůčků. Případně, že chutnají jako kousnutí do zralého zeleného jablka. Nejprve vás zasáhne příval svěží kyseliny následovaný zralými ovocnými tóny. Většina bílých vín z Jižního Tyrolska je zpracovávána v rámci nerezových tanků, někteří vinaři ale nechávají vína zrát ve větších sudech. To je i příklad vinařství Manincor nebo Falkenstein. Oproti tomu Peter Zemmer prakticky všechny svá vína vinifikuje v nerezu.

Jižní Tyrolsko neradno podceňovat ani v červených vínech! Modré hrozny jsou oproti těm bílým většinou vysazeny na dně zdejších údolí, kde bývá v létě i přes 40 °C. Dvě lokální odrůdy Schiavu a Lagrein doplňují ve vinicích francouzské odrůdy jako Pinot noir, Merlot nebo Cabernet Sauvignon. Produkce červených vín se soustředí zejména do údolí pod hlavním městem regionu, Bolzanem. Nejlepší Schiava a Lagrein dozrávají na dohled od jezera Caldaro.

Udělejte si radost a vyzkoušejte náš jihotyrolský výběr šesti vín ze tří špičkových vinařství. Tentokrát je to hodně pestré a jako vždy hodně dobré!:) Cena je 2290 Kč a nákupem balíčku ušetříte 300 Kč oproti ceně jednotlivých vín! Příjemným bonusem je doprava zdarma.

Složení sady:
Pinot Bianco Alto Adige Val Venosta DOC, Falkenstein
Alto Adige Lagrein DOC, Peter Zemmer
Alto Adige Riesling DOC, Peter Zemmer
Vigneti delle Dolomiti Rosso „Reserve del Conte“, Manincor
Vigneti delle Dolomiti Bianco „La Manina“ IGT, Manincor
Lago di Caldaro Classico Superiore „der Keil“ DOC, Manincor