Festival vína v Chianti je v plném proudu

Když se řekne Chianti, většina z nás si vybaví nejznámější italské víno. Oblast Chianti se nachází v samotném srdci Toskánska mezi Florencií a Sienou. Chianti Classico jsou vína, která pocházejí z přísněji definované oblasti, tzv. „zlatého trojúhelníku“ ohraničeného městy Castellina, Radda a Gaiole. Typickým znakem je černý kohout ve žlutočerveném kruhu na hrdle vína Chianti Classico.

Celá tato oblast je posetá hrady, pevnostmi a středověkými vesničkami, středověkými ruinami, strážními věžemi, kláštery, kostely a hlavně nespočetnými vinicemi a olivovými háji.

Září je jedním z nejkouzelnějších měsíců v regionu Chianti. Zatímco vinice těžknou pod zrajícími hrozny a zemědělci se připravují na sklizeň, po celém regionu se táhne vzduch plný sladkých vůní a sváteční atmosféra vinobraní.

Festival vín Chianti Classico v Greve

Každý rok se na začátku září koná Festival vín Chianti Classico v Greve in Chianti, kterého se účastní přes 50 vinařství regionu a sjíždějí se sem místní lidé i turisté z celého světa. Čtyři dny zábavy a ochutnávky vína začínají ve čtvrtek na Piazza Matteotti a jsou zakončené v neděli večer přehlídkou, cenami a koncertem s živou hudbou.

Je to festival vína, takže zde samozřejmě existuje spousta příležitostí k ochutnávce a nákupu těch nejlepších vín z celé oblasti. Kromě vína si můžete pochutnat také na olivovém oleji nebo báječných italských sýrech a uzeninách. Festival nabízí bohatý program a kromě hudebního doprovodu jsou k vidění také ukázky místních řemeslníků v praxi a různé soutěže.

Zároveň existuje spousta možností prozkoumat a zažít vše, co historický Greve in Chianti nabízí.
V mezičase se vyplatí vydat se na procházku po městečku nebo na prohlídku vinic a hradů v regionu. Jeden z nejlepších panoramatických výhledů na oblast Chianti a zároveň ideální místo pro fotografování se nachází v malé vesničce Lamole, pár kilometrů od Greve. V Lamole najdete romantickou restauraci s výhledem na okolí, malý obchod s potravinami a kostel. Za zhlédnutí stojí také Castello di Verrazzano a nebo Vignamaggio Villa ze 14. Století.

Festival vína v Chianti pokračuje až do konce září

O týden později (od 12. do 15. září 2019) se koná festival Vino al Vino ve městečku Panzano. K dispozici bude víno ze zhruba 20 (ve velké míře ekologických) vinařství oblasti Panzano, které se chystají předvést svou kvalitu a jedinečný charakter vín Chianti Classico. Oproti festivalu v Greve je tento festival spíše komornější, skvělý kulinářský zážitek je však zaručen a nebude chybět ani živá hudba.

Festival Montefioralle Divino neboli „Božská“ oslava místního vína proběhne 20.-22. září 2019. Festival je skvělá příležitost navštívit tuto historickou vesnici posazenou na kopci nad Greve in Chianti, o které se říká, že je jednou z nejkrásnějších vesniček v celé Itálii.  Nádherné výhledy a malebné dlážděné uličky spolu s neodolatelnou chutí místních vín potěší každého milovníka dobrého vína. Zakoupením degustační sklenice můžete ochutnat libovolný počet vín. Příjezd do Montefioralle zajišťuje kyvadlová doprava z náměstí Piazza Matteotti v Greve in Chianti.

Pokud byste  chtěli nasát atmosféru Toskánska a Chianti Classico, můžete s námi vyrazit na prodloužený víkend se spoustou vína a dobrého jídla. Program zájezdu najdete na: https://blog.vinodoc.cz/prodlouzeny-vikend-v-chianti-classico/

Autor: Iva Vodvářková

Foto: Iva Vodvářková