Červená vína na léto

Když na teploměru vystoupá hodnota nad 30 °C, saháme instinktivně většinou po láhvi dobře vychlazeného rosé, suchého bílého nebo třeba svěžím Proseccu. Popíjení červeného vína má řada z nás spojené spíše s podzimem a chladnou zimou. Přitom se najde řada lehčích červených vín, která jsou k popíjení u bazénu doslova stvořena! Pojďme si představit pět stylů vín z Itálie, která si zamilujete i v horkých letních měsících.

Dnes to nebude o majestátním a robustním Brunellu di Montalcinu, ani noblesním taniny nařezaném Barolu. Následující vína jsou typicky hodně ovocná, je dobré si je vychutnat v mladém stavu, často disponují svěží kyselinou a ne příliš výrazným taninem nebo vysokou hodnotou alkoholu. Můžete je v klidu konzumovat lehce nachlazená.

 

Valpolicella Classico

Přímo ukázkové letní červené víno, nabušené ovocem a energií. To jsou vína Valpolicella Classico, o kterých se někdy říká, že jsou odpovědí na francouzské Beaujolais Nouveau. Základem vín je místní odrůda Corvina, kterou v menším zastoupení doplňují odrůdy Rondinella a Molinara. Valpolicella je svěží červené víno typicky s vůní borůvek, malin, višně a někdy až banánu. V chuti je víno středně plné, šťavnaté a s nádhernou ovocností, pije se prostě jedna báseň.

Vyzkoušejte třeba: Valpolicella Classico DOC 2016 – Speri

 

Pinot noir z Jižního Tyrolska

Tato francouzská odrůda je v Itálii celkem slušně rozšířena. Většina z více než 4000 hektarů vinic leží v Lombardii, Benátsku, Jižním Tyrolsku nebo Friuli. Ochutnejte třeba svěží a delikátní vína z nejsevernějšího vinařského regionu – Jižního Tyrolska. Tady se Pinot noir pěstuje již více než 1000 let! Díky 300 sluncem zalitých dnů v roce tu červená vína dozrávají do krásné komplexnosti, uhrančivé aromatičnosti a čisté elegance.  Pinoty noir z Jižního Tyrolska jsou charakteristicky vybaveny květinovými tóny, které mohou připomínat růže nebo fialky, doplněné o svěží tóny červeného rybízu, malin a jahod. Šťavnatá kyselinka také bývá součástí základní výbavy těchto vín. Mňam!

Vyzkoušejte třeba: Alto Adige Pinot Nero DOC 2016 – Cantina Bolzano

Barbera

Barbera je nejrozšířenější odrůdou Piemontu. Najdete ji hned na polovině zdejších vinic. Barbera ale zároveň patří mezi nejpopulárnější odrůdy celé Itálie a vysazena je i v oblastech jako Emilia-Romagna, Apulie nebo Kampánie. Mezi typické vlastnosti vín z odrůdy Barbera patří vyšší kyselina, jemné taniny a kulatost podpořená koncentrovanými tóny zralého ovoce, jako jsou třešně, maliny nebo švestky. Víno opravdu překypují svěžím ovocným charakterem. Někteří vinaři Barberu zpracovávají v sudech, jiní chtějí podtrhnout její ovocnost zráním v nerezových tancích. Pro letní měsíce doporučujeme spíše druhý jmenovaný styl vín.

Vyzkoušejte třeba: Barbera d´Alba „Laura“ DOC 2014 – Ferdinando Principiano

 

Etna Rosso

Červená vína z Etny, to je především odrůda Nerello Mascalese. Místní podmínky, tedy vinice vysazené v nadmořských výškách kolem 800 metrů nad mořem a vulkanické půdy, jsou základem pro produkci unikátních vín s vyšší kyselinou a příjemným minerálním charakterem. Nerello Mascalese je velmi často přirovnáváno k odrůdě Pinot noir, vína jsou totiž „pinotově“ světlého odstínu a mají tóny červených třešní, rybízu, tabáku nebo středomořských bylinek. Nerello Mascalese je podobně jako Pinot noir také velmi citlivá odrůda na terroir ve vinici a ze dvou sousedících poloh tak mohou ve finále vzniknout výrazně odlišná vína. Etna DOC aktuálně patří k nejžhavějším regionům, co se italské produkce týče a červená vína jsou jedním z důvodů.

Vyzkoušejte třeba: Etna Rosso „Barbazzale“ DOC 2014 – Cottanera

 

Lacrima di Morro

Dříve velmi rozšířenou odrůdu dnes najdete už jen ve vinicích v Marche. V roce 1985 se její výsadby smrskly na pouhých sedm hektarů, díky opětovnému zájmu místních vinařů je dnes vysazena na 260 hektarech DOC Lacrima di Morro d’Alba. Vína této odrůdy jsou zpravidla velmi aromatická, v jejich intenzivní vůni můžete najít levanduli, růži, tmavé bobulové ovoce nebo ořechy. Pro vinifikaci vín se používají prakticky výhradně jen nerezové tanky. Vína Lacrima di Morro jsou svůdně voňavá, svěží a lehká.

Vyzkoušejte třeba: Lacrima di Morro d´Alba „Fonte del Re“ DOC 2015 – Umani Ronchi