Italské vínovinky – sklizeň 2015, Giro d’Italia, Solaia 2012

Italské vínovinky – sklizeň 2015, Giro d’Italia, Solaia 2012

Co zajímavého se odehrálo v posledních týdnech ve světě italských vín? Dnes se dozvíte, jak to podle posledních odhadů vypadá s italskou sklizní hroznů, kterým vinařským regionem se příští rok nově pojede cyklistický závod Giro d’Italia nebo za kolik se prodává nově uvedená Solaia 2012.

Itálie čeká dobrou sklizeň

Podle výsledků aktuálního průzkumu Unione Italiana Vini (UIV) a italského Ministerstva zemědělství, by letos měla produkce vín v Itálii dosáhnout 47 milionů hektolitrů. Pokud by se předpovědi vyplnily, znamenalo by to 12% nárůst oproti roku 2014 (42 milionů hektolitrů). Na skutečná čísla si ještě budeme muset počkat, ale sklizeň již začala a zatím počasí nepůsobí žádné nečekané komplikace. Zajíci se počítají po honu, nicméně Itálie by se letos mohla dostat na pomyslný trůn největších producentů světa. Ve Francii totiž očekávají kolem 46,5 milionů hektolitrů vína, ve Španělsku okolo 43 milionů hektolitrů.

Chianti šlápne do pedálů

Slavná italská apelace Chianti Classico bude v příštím roce hostit jednu z etap slavného cyklistického závodu Giro d’Italia. Konkrétně půjde o časovku v rámci deváté etapy již 99. ročníku Giro d’Italia, jejíž start je naplánován na 15. května. Dlouhá bude 40 km a na závodníky čeká i několik nepříjemných stoupání. Zástupci místních vinařů si od zapojení samozřejmě slibují zejména prezentaci krásných scenérií Chianti Classico po celém světě. Účast je naplánována také v rámci oslav 300. výročí od chvíle, kdy velkovévoda Toskánska, Cosimo III de’Medici definoval produkční oblasti Chianti (1716). Tak si nezapomeňte v polovině května naladit některý ze sportovních kanálů a se sklenkou Chianti usednout k televizi.

Mořská réva

Réva je rostlina, která se dokáže vypořádat s různě nepříznivými podmínkami. Potvrzuje to i aktuální nález divoké révy na Sicílii, která na místní pláži Lido Fiori roste přímo na písečných dunách ve vzdálenosti nějakých tří metrů od moře. Kořeny se údajně téměř noří do slané mořské vody. Pravděpodobně jde o odrůdu Inzolia nebo Catarratto, jasnou odpověď by měly poskytnout genetické testy. Ty by také měly potvrdit domněnku, že jde o révu, která přežila řádění phylloxery na konci 19. století. Podle místních jde o zcela unikátní nález, který by měl posunout vnímání toho, v jakých podmínkách může réva úspěšně přežívat.

Solaia 2012

Solaia 2012 je venku. Aktuálně poslední víno z kategorie „supertoskánských“ uvedených na trh je nabízeno za cenu v přepočtu necelých 50 000 Kč za karton 12 lahví. To je cena podprůměrná, co se posledních ročníků týče, ale na druhou stranu vyšší než v případě 2008, 2009 nebo 2011. Víno Solaia ročníku 2010 je sice za stejnou cenu, ale má hodnocení 98 bodů od Antonia Galloniho, zatímco aktuálně uvedená 2012ka „jen“ skóre 94 bodů.  Solaiu v našem eshopu bohužel neseženete, ale můžete si objednat víno Bolgheri Superiore „Ornellaia“ DOC 2009 nebo Bolgheri Superiore „Sassicaia“ DOC 2009. Tak na zdraví!