BENÁTSKÉ OENO-GASTRO

BENÁTSKÉ OENO-GASTRO

Region Benátsko neboli Veneto, pojmenované podle svého hlavního města – Benátky (italsky Venezia), se může chlubit rozmanitou eno-gastronomií. Tento region je nyní nejproduktivnější vinařskou oblastí Itálie odkud pochází celá čtvrtina vín Itálie (dříve to byly rovným dílem regiony Puglie a Sicílie). Součástí benátské kuchyně jsou vynikající rybí speciality z pobřeží Jadranu, ale také tradiční selské pokrmy venkova z vnitrozemí. Díky Benátkám, kam po staletí přijížděly lodě naložené aromatickým kořením z Orientu, byla tradiční domácí kuchyně v minulosti vystavena řadě exotických vlivů, jimž šlo jen těžko odolat, což platí i dodnes.

Vína regionu Veneto

O slavných vínech Benátska jako jsou Soave, Recioto di Soave, Valpolicella, Ripasso, Recioto a Amarone della Valpolicella nebo Prosecco se lze dočíst na jiných místech tohoto portálu, např. zde: http://www.vinodoc.cz/benatsko/#all nebo zde http://www.vinodoc.cz/amarone/#all a zde: http://www.vinodoc.cz/prosecco/#all. Méně známé avšak neméně slavné je Bardolino, které má svůj původ v bezprostřední blízkosti Valpolicelly, ve vinařské zóně ležící na východním břehu jezera Garda. Odrůdové složení Bardolina je podobné jako u Valpolicelly a často se uvádí na trh i ve stylu novello (podobně jako u nás svatomartinské víno) a chiaretto, což je růžové víno vyrobené krátkou macerací hroznů, avšak nejvíce ceněná jsou červená vína Bardolino Classico a Bardolino Superiore, která nedávno získala označení DOCG.

Seschlé hrozny pro ReciotoDalší víno, které nelze opominout je Lugana, která je vyrobená z bílých hroznů Trebbiano di Lugana. Za zmínku dále stojí Gambellara, kterou dávají bílé hrozny z odrůdy Garganega používané v kupáži pro slavné Soave, a v neposlední řadě svěží Bianco di Custoza, jež vzniká scelením odrůd Cortese, Trebbiano Toscano, Garganega a Friulano. Z dezertních vín pak vyniká Torcolato, které se tradičně vyrábí v okolí Breganze z polosuchých rozinek odrůd Garganega, Vespaiolo a Friulano, které se sušily na dobře větraných půdach zavěšené od stropu v dlouhých zakroucených přadenech (odtud název torcolato) nejméně až do ledna následujícího roku po sklizni, kdy se vylisují a výsledné víno pak zraje v malých dubových sudech a posléze ještě v lahvích, než se uvádí na trh.

Region Benátsko je rovněž dějištěm jednoho z nejvýznamnějších veletrhů vín na světě – VINITALY, který každoročně v dubnu pořádá Verona Fiere na rozsáhlém výstavišti ve Veroně.

Regionální gastronomie

Údolí Marano di ValpolicellaRisotto kraluje v kuchyních tohoto regionu a připravuje se na každý možný způsob: s plody moře, masem či zeleninou a jejich nekonečnými kombinacemi. Připravit risotto správné konzistence je umění, které vyžaduje velkou trpělivost: rýže nesmí být ani tvrdá ani rozvařená, nýbrž al dente neboli akorát na skus. Kdyby nebylo fazolí a vynikajícího předkrmu nazvaného Pasta e Fagioli, těstoviny by se v benátské kuchyni ani příliš neuplatňovaly, kromě tlustších špaget zvaných Bigoli, které se tradičně připravují s kachním masem a nazývají se Bigoli con l’anatra. Risi e Bisi je typický benátský pokrm z rýže a hrášku, na který mají místní hospodyňky stovky variací – někdy je hustý jako risotto, jindy má řidší konzistenci selské polévky. Nejlepší a nejatraktivnější je pochopitelně z čerstvého zeleného hrášku (moje přítelkyně Margherita do něj přidává i nastrouhanou dužinu z nejlepších mladých lusků, která pokrmu dodá ještě jasnější a zelenější barvu). Další specialitou jsou pokrmy z dýně, např. Torta nebo Strudel di Zucca a dýňové soufflé.

Telecí játra na benátský způsob, podávaná na podušce ze sladké cibulky je místní delikatesa a syrová hovězí svíčková Carpaccio má svůj původ rovněž v Benátkách, kde ji v polovině minulého století ve slavném Harry’s Baru poprvé představil Giuseppe Cipriani a pojmenoval na počest renesančního malíře Vittora Carpaccia.

Sladkovodní a mořské ryby připravované na jemných omáčkách původem z dob Byzantských s kořením jako jsou koriandr, římský kmín a šafrán či sultánky, pinie, esence z květů pomerančovníku a jiné pochutiny v místní kuchyni jsou důkazem toho, že se v Benátkách po celá staletí díky rušnému přístavu setkávaly západní prvky s východními a co toto město s celým svým regionem znamenalo pro naši civilizaci.

Sýry Asiago a Monte Veronese prakticky zastupují celou oblast Benátska. K těmto dvěma sýrům s označením DOP (Denominazione di Origine Protetta) se dále řadí Morlacco, Schiz, Cansiglio, Carnia, Casalina, Casatella Trevigiana, Comelico, Fodom, Ricotta Affumicata a Renaz. Formaggio Embriago či Ubriaco, což v benátském dialektu doslova znamená „opilý“, zraje na čerstvých matolinách modrých odrůd révy vinné jakými jsou Cabernet Sauvignon, Merlot a vzácné autochtonní Raboso.

Famózní specialitou Benátska je ovšem čekanka zvaná Radicchio di Treviso, která má zde své chráněné místo původu, ale o té si povíme v druhé části našeho eno-gastronomického putování po Benátsku.