Italská vína v Londýně

Italská vína v Londýně

Ve dnech 18. až 20. května 2015 se v Londýně konal mezinárodní veletrh vín London International Wine Fair, který letos oslavuje své 35. výročí.  Tento veletrh patří mezi nejvýznamnější akce v mezinárodním vinařském kalendáři a řadí se na absolutní špičku co se týká vlivu na světové trhy s vínem a destiláty.  Jeho slogan na letošní rok zní: The World’s Wines Are Coming To London (což v překladu doslova znamená: „světová vína přicházejí do Londýna“).

Již celá staletí je Londýn centrem světového obchodu s vínem a nyní více než tři dekády je veletrh London International Wine Fair (LIWF) nejlepším místem pro business v tomto oboru na jednom z nejlukrativnějších trhů světa.

020-for-blog.gifLIWF, který se v roce 2003 přestěhoval z Olympie na nové výstaviště ExCeL v areálu Docklands na území bývalých londýnských doků je od loňského roku je znovu zpět v Olympii, což zajisté uvítalo mnoho návštěvníků díky snadnější dostupnosti této tradiční londýnské výstavní haly. Je to veletrh určený výhradně profesionálům. Výrobci, dovozci, distributoři, obchodníci, publicisté píšící o víně a destilátech, nakladatelé eno-gastronomické literatury, vinařské instituty a školící centra, enologové a mistři vína, vinařští makléři a agenti, restauratéři, hoteliéři a sommelieři, ti všichni, kteří sem přilétnou ze všech končin světa se zde každoročně setkávají během nejméně jednoho dne, ale většinou po celou dobu trvání veletrhu, neboť je zde stále něco k vidění či ochutnávání. Letos se na londýnský veletrh sjelo na 700 vystavovatelů z celého světa a probíhala zde řada obchodních ochutnávek a seminářů na některá z nejdiskutovanějších témat, master-tastingy, představení novinek v sekcích Esoterica, Wine Grapes či Wines Unearthed, obchodní brífinky a nepřeberné množství tiskových konferencí, akcí a seminářů.

Organizátoři veletrhu spolu s časopisem Decanter, vzdělávacím institutem WSET (Wine & Spirit Education Trust) a světovou asociací autorů píšících o víně, Circle of Wine Writers, měli na programu celou sérii přednášek zvaných Masterclasses, které zahájil hned v pondělí 18. května v 11:00 hodin José Manuel Ortega, zakladatel a prezident uskupení O. Fournier seminářem „Zkoumání vlivu terroiru na vína“. Dalšími zajímavými přednáškami byly bezpochyby srovnávací degustace italského šumivého vína Prosecco a španělské Cavy, zejména pak seminář s názvem „Proč je Prosecco tak úspěšné?“, který byl zařazen na poslední den veletrhu, 20. května v 9:45 hodin. Peter McCombie, Master of Wine, po své přednášce dodal: „Prosecco je nejpopulárnější italské víno na trhu Velké Británie, a tak jsme hluboce přesvědčeni o důležitosti dát nákupčím a konzumentům co nejvíce potřebných informací o tom, jak rozpoznat a vychutnat si Prosecco DOCG a DOC.

035-for-blog.gifZ vinařství, která má ve svém e-shopu v nabídce portál VinoDoc.cz, jsem se setkala s prezentací benátské firmy Bisol a jejich sortimentem již výše zmíněných šumivých vín Prosecco, zatímco na stánku A40 vystavovala své produkty toskánsko-umbrijská firma Tenute del Cerro. Jedná se o uskupení, které zahrnuje pět velkých farem situovaných v regionech Toskánska a Umbrie: Fattoria del Cerro (Montepulciano), La Poderina (Montalcino), Monterufoli (Val di Cornia), Còlpetrone (Montefalco) a Montecorona (Umbertide), z nichž na e-shopu VinoDoc.cz jsou v nabídce vína z nejslavnějších tří usedlostí, a to Fattoria del Cerro, La Poderina a Còlpetrone. Posláním tohoto uskupení je představit v Londýně a na světových trzích unikátní řadu vín, která reflektují pravou italskou lásku k enogastronomii a nadšení pro život.

Více informací o londýnském veletrhu najdete na následujícím odkaze: http://www.londonwinefair.com/content