Festival Svatého Vincenta

Festival Svatého Vincenta

Poslední víkend v lednu je tradičně věnován svatému Vincentovi, patronu všech vinařů. Každoročně se stává důležitým termínem v kalendáři milovníků vín na celém světě, Českou republiku a Itálii nevyjímaje…

RUNDA SE OTÁČÍ

Výzdoba hostitelské vesniceAni letošní rok nebyl výjimkou a tak 23. ledna autokar plný vínomilců vyrazil ze Zlína přes Brno a Prahu k legendárním viničním horám tzv. Zlatých svahů (Côte d’Or), aby se přidali k desetitisícům návštěvníků z celého světa a zúčastnili se 72-hodinového degustačního a gastronomického maratonu jakým je La Saint Vincent Tournante. Slovo tournante v názvu znamená, že každý rok se runda otáčí a nad oslavami drží ochrannou ruku jiná vesnice. Když si spočítáme kolik vinařských obcí v této vinařské oblasti je, tak za života místního vinaře se jeho rodná ves pravděpodobně stane centrem slavností maximálně dvakrát. Posledním šťastným místem (či nešťastným, neboť příprava na tak velkolepou událost je záležitostí opravdu náročnou a to nejen z hlediska financování, která může trvat i několik let a proto se některé obce této cti vzdávají ve prospěch jiných) byly dvě famózní lokality – zámek Clos de Vougeot a Gilly-les-Citeaux, kde bylo v roce 1098 založeno první cisterciácké opatství. Navíc začátkem tohoto milénia tyto okázalé oslavy téměř skončily a konaly se spíše v komornější atmosféře a ne za účasti statisícového davu, avšak v posledních letech se akce znovu začínají rozrůstat a již loni do hostitelské vesnice Saint Aubin přijelo na 45 tisíc návštěvníků ze všech koutů světa.

PO STOPÁCH MNICHŮ

Výzdoba vesnice pokračuje i v přilehlých vinicíchOslavy jsou každý rok jinak tematicky zaměřené a tak v souvislosti se vznikem Evropské unie, byly jednou ulice města pojmenovány podle různých evropských národů a například v ulici nazvané „Nizozemsko“ jste mohli spatřit větrné mlýny a figuríny oblečené do holandských krojů a dřeváků. Jindy byl tématem „Vinařův celoroční kalendář“ a celá vesnice byla vyzdobena v duchu hlavních událostí a prací, které čekají vinohradníky a vinaře v průběhu roku, zatímco ulice byly pojmenovány podle měsíců – leden, únor, březen… nebo další rok padla volba na víno a hudbu čili Bach a Bakchus na každém rohu atd. Letošní festival si vybral jako námět 900 let přítomnosti Cisterciáků ve vinicích Evropy.

Každá obec má svoji tzv. svatovincentskou společnost, která podle potřeby také na slavnosti finančně přispívá. Důležitým kontributorem jsou samotní vinaři, kteří tradičně dávali svá vína zdrama k degustacím, v poslední době se však za mírný poplatek (zpravidla 10 €) nabízejí degustační kupóny, jelikož nalévání zdarma již bylo neúnosné. Během takového víkendu se totiž dříve vypilo přes 60 tisíc lahví vína!

Místní školáci se podílejí na slavnostních výzdobách celé obce milióny papírových květů, které takřka přes noc „vyrostou“ ve všech zahrádkách, na okrasných keřích či stromech. Ovšem hlavními sponzory každoročně bývají důležité firmy a banky.

SVATÝ VINCENT – JASNÝ A KRÁSNÝ

Sošky svatého Vincenta - patrona vinařůLetošní oslava začala jako vždy v sobotu ráno v 8 hodin fanfárami a slavnostním průvodem, v němž defilují zástupci až 80 vinařských obcí se soškami svatého Vincenta – patrona všech vinařů. Toto procesí se poté odebere do místního kostela, kde si nechávají své sošky posvětit. Venku už mezitím vybuchují zátky a začíná se ochutnávat „svatovincentské cuvée“, které bylo speciálně vyrobeno pro tuto příležitost. Průvod pak pokračuje z kostela celou vesnicí a zpět, aby se ho všichni návštěvníci, kteří přijeli o něco později až z daleka, mohli nabažit.

Navzdory relativně vysoké konzumaci vína a velkému počtu návštěvníků, kteří se sem přijedou především dobře pobavit, není zde prakticky vidět žádného opilého konzumenta, tak jak tomu ostatně v zemích jižní Evropy bývá… Jediným kulturním šokem je zpravidla možnost (vlastně spíše nemožnost) postavit se do fronty. U každého stánku se tak obvykle zvedá les rukou s prázdnými skleničkami za doprovodu vtipných historek a vinařských písniček, do kterého zaznívají písně o víně a lásce našeho hloučku Moravanů k všeobecnému potlesku.

Pokud jste se nechali zlákat na slavnosti svatého Vincenta, označte si tento svátek v kalendáři již dnes, neboť přípravy na příští oslavu, která se bude konat v Irancy poslední lednový víkend roku 2016 jsou už v plném proudu. Pamatujte si také, že je-li na svatého Vincenta jasno a krásně, budou bečky plné vína!