EST! EST!! EST!!!

EST! EST!! EST!!!

Vinařská zóna Est! Est!! Est!!! di Montefiascone (také známá jen jako Est! Est!! Est!!!) se nachází v oblasti Lazio (Latium) v provincii Viterbo ve střední Itálii severně od Říma.

DOC Est! Est!! Est!!! di Montefiascone

sber-hroznu.pngBílé víno s názvem Est! Est!! Est!!! di Montefiascone získalo svůj status DOC v roce 1966 a vztahuje se na 416 hektarů vinic ležících na půdním podloží sopečného původu v okolí jezera Bolsena a v katastru obcí Montefiascone, Bolsena, San Lorenzo Nuovo, Grotte di Castro, Gradoli, Capodimonte a Marta. Maximální povolené výnosy hroznů je 13 tun/hektar a výsledné víno, které má obsahovat minimálně 11 % alkoholu musí být vyrobené z odrůd Procanico a.k.a. Trebbiano Toscano (50 % – 65 %), Roscetto a.k.a. Trebbiano Giallo (25 % – 40 %) a Malvasia Bianca Lunga (10 % a 20 %). Vína Est! Est!! Est!!! di Montefiascone jsou diskrétně aromatická, jablečně ovocitá, s výraznou kyselinkou, slušně postavená a dobře pitelná. Mohou přijít na trh jako suchá secco i polosuchá, tzv. styl abboccato. Dobře se hodí k místní římské kuchyni, jako např. fritto misto nebo ke smaženým artyčokům.

Nejznámějším a nejvýznamnějším producentem je bezpochyby vinařství Falesco a jejich slavné víno Poggio dei Gelsi, které se pyšní mnohavrstevnou ovocitou vůní s nádechem exotiky a opulentní chutí, přičemž je skvělým doprovodem k lehkým zeleninovým pokrmům, delikátním sladkovodním rybám, rybí terince, ale i ke klasickému vepřovému či telecímu řízku.

Legenda „Est ! Est !! Est !!!“

montefiascone-5.pngVíno nesoucí název Est! Est!! Est!!! se pyšní zajímavou historkou. Legenda praví, že název tohoto vína vznikl již na počátku 12. století, kdy se bavorský biskup Johannes Fugger (také zvaný Jean Defuc) vydal do Vatikánu, aby se zúčastnil korunovace na římského císaře krále Jindřicha V. papežem. S náskokem jednoho dne vyslal svého věrného sluhu, aby pro něj na cestě po Itálii vybíral pouze ty hostince, kde podávají dobrá vína. Na zeď takového hostince měl napsat slovo Est („je“ zkráceně z latiny Vinum Est Bonum „víno je dobré“) což biskupovi mělo naznačit, že podávané víno v hostinci je mu doporučeno. Při projíždění osadou Montefiascone, shledal biskupův majordomus zdejší víno tak vynikajícím, že na hostinec entuziasticky napsal Est! Est!! Est!!! Když poté do Montefiascone dorazil i biskup Fugger, musel sdílet nadšení svého sluhy natolik, že zapomněl na Vatikán, římského císaře i na papeže a zůstal už navždy v obci Montefiascone, kde zemřel v roce 1113. Pravdivost této legendy není ničím podložená, nicméně ve zdejším kostele San Flaviano se nachází hrobka, kterou se během staletí stalo zvykem rok co rok ji polévat soudkem vína. Epitaf na náhrobku praví: Est est est pr(opter) nim(ium) est hic Jo(hannes) de Fu(kris) do(minus) meus mortuus est. („Zde zemřel můj pán Johannes Fugger (Jean Defuc), jenž vypil mnoho vína Est“.) Zda-li se v ní také nacházejí biskupovy ostatky, nám bohužel již není známo…

montefiascone-4.pngJeště donedávna byl příběh vína Est! Est!! Est!!! to nejzajímavější, co na tomto víně kdy bylo, avšak díky předním vinařstvím jako jsou Falesco a Mazziotti a jejich jedinečným viničním tratím Poggio del Gelsi a Canuleio se v poslední době pověst vín Est! Est!! Est!!! di Montefiascone výrazně zlepšila. Velkou zásluhu na tom má enolog a létající vinař Riccardo Cotarella, konzultant a spolumajitel vinařství Falesco. To vše nemalou mírou přispělo k rozvoji vinařské turistiky malé obce Montefiascone na sever od Říma.