Vidět Neapol a zemřít…

Vidět Neapol a zemřít...

Tak praví známé úsloví, které se zdá i dnes mnohým návštěvníkům této metropole jižní Itálie velmi výstižné a přesně to se mi vybavilo na mysli, když jsem poprvé jednou navečer přijela autem do centra města. Nerespektování silničních pravidel jako jsou přejezdy na červenou, jízdy v jednosměrkách opačným směrem, dokonce i jízda vlevo, bez světel a konstantní troubení… to vše naznačuje něco jako totální anarchii na silnicích, kde pouze silnější přežijí a slabost se trestá. Avšak brzy si uvědomíte, že Italové, kteří zřejmě mají řízení motorových vozidel geneticky vrozené, vlastně vůbec nejsou nebezpeční, musíte zde být prostě jen tzv. „na koni“ a na stejné úrovni jako oni.Na rozdíl od našich pirátů silnic, Italové nikdy nejezdí tak, aby úmyslně zavinili dopravní nehodu, jelikož jsou většinou ohleduplní a dokáží z prekérní situace dobře vybruslit. Během našeho nedávného třítýdenního pobytu v Itálii a po najetých 6000 kilometrech jsme viděli pouze jednu menší dopravní nehodu, a to právě v Neapoli. Představte si následující, v České republice těžko představitelné, scenário: řidič Fiatu Punto v tlačenici srazí řidiče skútru Vespa. Čí to byla vina se dá jen obtížně konstatovat a soudě podle toho, že 99 % aut – ať už je to Alfa Romeo nebo Fiat Cinquecento – je zde odřených, zřejmě si tu tím nikdo ani hlavu neláme. Místo nadávek a ošklivých slov řidič Punta objímá a konejší řidiče Vespy, an sedíc a naříkajíc uprostřed vozovky a zřejmě utrpivší frakturu dolní končetiny, policie je na místě během minuty, aby zajistila plynulou dopravu, nabouraný skútr je vzápětí odtažen a sanitka odváží zraněného do nemocnice. Za 5 minut po střetu již není po nehodě ani památky. To u nás je to panečku jinší kafe…! Ale neodbočujme.

KRÁSNÁ JE NEAPOL…

Neapol - přístavDo hlavního města Kampánie jsme přijeli především za krásami jeho památek a nádherou jeho okolí, zejména národního parku Vesuvio s ruinami Pompejí a Herkulanea, vulkanických Flegrejských polí, amalfského pobřeží a ostrovů Capri, Ischie a Procidy, ale také za místním vínem a gastronomií.

Slavný italský režisér Vittorio De Sica nazval Neapol, ležící v zálivu Golfo di Napoli mezi Vesuvem a vulkanickým územím Campi Flegrei, svůdným městem, které je mnohými považováno za jedno z nejkrásnějších v celé Itálii. Tato krása se promítá dokonce i do názvu jednoho z věhlasných vín Kampánie – Lacryma Christi, neboť lachrymae jsou „slzy“, které prý Kristus uronil když se podíval z nebe na krásu Neapolského zálivu…! Ach, krásná je Neapol, krásná, když svítá, písní svých mandolín ze snů tě vítá…

TROCHA HISTORIE A VĚDOMOSTÍ

Neapol - uličky

Neapol je hlavním městem regionu Kampánie (it. Campania), je třetím největším a nejlidnatějším městem celé Itálie, v jehož aglomeraci žije okolo čtyř milionů obyvatel. Osadu Neapolis (Nové město) založili v 8. století před Kristem Řekové. Poté se v ní usadili Římané a po pádu jejich říše následně Ostrogóti, Byzantinci, Normané, Švábové, Anjouovci, Aragonci, Bourbonové, koncem 18. století byla krátce Neapol dobyta oddíly Francouzů vedenými Napoleonem Bonapartem, poté opět vrácena do rukou Bourbonů, než ji v roce 1860 Giuseppe Garibaldi připojil ke království italskému. V roce 1995 bylo historické centrum města zapsáno do seznamu světového dědictví UNESCO.

Neapol má ovšem také své stinné stránky. Když v roce 1973 vypukla ve městě vlivem špatných hygienických podmínek epidemie cholery, zemřelo zde 30 osob. Nedávno také Neapol smutně proslula tzv. popelnicovou krizí, kdy vedení města nebylo schopné zajistit odvoz odpadků, které se hromadily v ulicích…

CO MUSÍTE V NEAPOLI VIDĚT

Teatro di San CarloAž se vzpamatujete z prvotního šoku, určitě si Neapol s jeho památkami užijete. Začněme na náměstí Piazza del Plebiscito, což je místo, které bylo v minulosti svědkem mnoha slavnostních i smutných událostí. Nachází se zde také kostel San Francisco di Paola s netradičními kolonádami. Naproti je královský palác (Palazzo Reale), kde sídlí knihovna (Biblioteca Nazionale). Od ní vede Via Toledo ke krásné monumentální pasáži z konce 19. století Gallerii Umberto I., která vás dovede k impozantní angevinské pevnosti Castel Nuovo (Nový hrad).

V srdci famózní neapolské ulice Via Spaccanapoli se nachází komplex gotického kostela Santa Chiara, který se pyšní nádhernými sochami a slavného kláštera zdobeného majolikami. Hned naproti stojí jezuitský kostel Gesù Nuovo na náměstí Piazza del Gesù, který má netradiční průčelí poskládané z jednotlivých velkých kamenů. Odtud je to jen pár příjemných kroků k lanovce Montesanto, která vás doveze na Castel Sant’Elmo, historický symbol města postavený v roce 1329 pro Roberta z Anjou na kopci s nádherným výhledem na Neapolský záliv. V něm se nachází Castel dell’Ovo, středověký hrad ležící na skalnatém ostrůvku Megaride. Pokud máte více času, zajděte si do Teatra di San Carlo, nejstaršího divadla Evropy (z roku 1737) a neapolské opery – je to jedno z největších divadel na světě!

Jelikož jsem do Neapole přijela také za gastronomií a vínem, zde je několik mých tipů na restaurace ve městě a jeho okolí: Osteria da Antonio, La Stanza del Gusto, Vadinchenia, Timpani e Tempura. Mezi nejlepší „osterie“ Kampánie se rovněž řadí: La Caveja v obci Pietravairano, ‚A Paranza v Atrani, Lo Spiedo v Bagnoli Irpino, Oasis ve vesničce Vallesaccarda, Il Principe v Pompejích a v Beneventu je pak vyhlášená restaurace Nunzia.

Budete-li však neustálým hlukem klaksonů a vrněním skútrů unaveni, vydejte se na ostrovy Capri (restaurace Aurora nebo La Capannina) a Ischia (restaurace Il Melograno) nebo vychutnejte krásy nedalekého pobřeží Amalfi jižně od Neapole (restaurace Il San Pietro v Positanu a La Caravella v Amalfi).

Kromě vinařství, která má v nabídce on-line vinotéka VinoDoc.cz, tj. Fratelli UrciuoloCantina del Taburno, následující vinařství v Kampánii rovněž stojí za pozornost: Mastroberardino, Feudi di San Gregorio, Montevetrano, Terredora, Di Meo, Mustilli a na Capri pak La Caprense Agricola a vinařství d’Ambra na Ischii.