INTERVIEW: RICCARDO COTARELLA – ČÁST DRUHÁ

INTERVIEW: RICCARDO COTARELLA – ČÁST DRUHÁ Pokračujeme v rozhovoru s renomovaným italským enologem Riccardem Cotarellou:

Od devadesátých let se v Itálii věnuje větší pozornost autochtonním odrůdám. Co byl podle Vás důvod této změny?

Bohužel se dříve od mnoha domorodých odrůd upustilo, a to nejen proto, že byly málo produktivní, ale také proto, že nebyl znám jejich skutečný potenciál. Nyní jsou znovuobjevovány a oceňovány v těch nejlepších lokalitách oblastí původu. Nesmíme však také zapomenout na to, že věda a kultura vytvořila v Itálii nové vinařské oblasti, kde se réva vinná nikdy nepěstovala. Nejprve se zahájil důkladný průzkum, než se tato nově objevená stanoviště zaměřila na produkci vysoce kvalitních vín z nově vysazených vinic. Mám na mysli oblasti jako jsou Bolgheri, Lazio, Furlansko-Julské Benátsko a další.

Italská viniceJaké jsou silné a slabé stránky současné italské enologie?

Silné stránky jsem již zmínil výše, je to naše tradice, ale v podstatě je to i naše schopnost držet krok s dalšími vědeckými výzkumy a experimentováním. Jsou to všechny prvky, na kterých je založena Itálie, což je podle mého názoru, první vinařská země na světě. Mezi slabé stránky patří: neschopnost vytvořit typický italský systém pro apelace a výrobce a také přimět veřejné činitele ke správě a propagaci tohoto důležitého sektoru.

V posledních letech se často mluví o potenciálu, jaký představují vína z Jižní Itálie. Co si o tom myslíte?

Byl jsem vždy přesvědčený, že vinařská Itálie – to nejsou pouze vína z Piemontu a Toskánska, nýbrž ze všech našich regionů. Od údolí Aosty přes Tridentsko-Jižní Tyrolsko a celou střední Itálii až po Sicílii, Sardinii a další malé ostrovy, kde existují specifické vinařské zóny a krajiny tak odlišné, nicméně všechny schopné pojmout celou škálu rozličných odrůd a z nich vyprodukovat vína, která jsou odrazem nejen jejich prostředí, ale také lidí, kteří je obývají.

V roce 1979 jste společně se svým bratrem nedaleko města Orvieto založil vinařství Falesco, můžete nám představit tento kraj střední Itálie a vína, která dává?

Já a můj bratr Renzo jsme společně založili vinařství Falesco, náš rodinný podnik. Chtěli jsme předat našemu rodnému kraji všechny získané zkušenosti a tím mu dát šanci ukázat svůj velký potenciál. Jedná se o štědrý kraj na hranici jižní Umbrie a severního Lazia, který dává vína velké elegance a struktury. Vinařství Falesco je dnes vedené velmi profesionálně, což představuje velkou satisfakci nejen pro mě a mého bratra, ale i pro naše dcery a jejich rodiny. Jsme hrdí na to, jak se naše budoucí generace podílejí na výrobě kvalitních vín se stejnou vášní a láskou.

Zrání vínaMezi víny, které jste vytvořil, které Vám dalo největší zadostiučinění?

Jsou to všechno moje děti, takže nemohu určit pořadí. Mám-li se vyjádřit přesněji, nejedná se pouze o jednotlivá vína, ale o jejich oblasti původu – jejich genius loci. Ta, ke kterým jsem více poután se možná ukázala být hůře zvládnutelná, a to bez ohledu na to, zda pocházejí ze severní, střední nebo jižní Itálie.

Jakým způsobem podle Vás vinařští kritici ovlivnili trh s vínem svými publikacemi? 

Ročenky, průvodce a vinařští kritici měli, a to zejména v letech 1980-2000, velký vliv na konzumenty. Hlavní zásluhou, a o tom se nedá pochybovat, bylo dostat do povědomí a přiblížit kulturu vína všem těm, kteří projevili zájem a dychtili se něco nového v tomto oboru dovědět. V současné době se věci poněkud změnily, zejména díky internetu, čímž se výrazně snížila propast mezi výrobci a konzumenty.


Nedávno jste byl jmenován prezidentem odborné komise Pavilonu vína při Všeobecné výstavě EXPO, která se bude příští rok konat v Miláně. Jaký je vzkaz, který bude Itálie chtít předat světu?

Toto poslání je velmi prestižní, ale nese s sebou také velkou zodpovědnost. Je to vzácná a jedinečná příležitost jak ukázat milionům návštěvníků zemědělské bohatství mé země, především co se týká hroznů a vína. Chceme návštěvníkům ukázat, že Itálie je na špičkové úrovni co se týká tipologie a kvality našich vín a zároveň upozornit na naši bohatou krajinu, ve které se nacházejí naše vinice a vinařství.

Italské vinice

Jakou radu by jste dal českým milovníkům vín, kteří mají zájem blíže poznat italské víno?

Vinařská Itálie je tak rozmanitá a bohatá, že ji nelze popsat slovy nebo články v novinách. Musí se prostě zažít, dotknout se jí a vidět ji na vlastní oči, neboť víno ​​si můžete vychutnat i mimo zemi jeho původu. Krajina se dá obdivovat i na fotografii, ale její prostředí nelze vdechnout, stejně tak se její obyvatelé nedají poznat. Tudíž výzva k lidem z České republiky je přijet a poznat, že žádní lidé na světě nejsou tak pohostinní jako Italové. Takže milí přátelé, těšíme se na vás v Itálii.

VinoDoc.cz Vám děkuje za rozhovor.