Představení regionu Umbrie

Představení regionu Umbrie

Umbrie nemá mnoho soupeřů mezi místy, jež dovedou překvapit, potěšit a upoutat návštěvníky svými historickými památkami, jaké nabízejí např. města Orvieto, Assisi, Spoleto, Todi a stovky dalších středověkých osad shlížejících z vrcholků kopců do malebně zvlněné krajiny. Ne náhodou se jí říká kraj sta měst a tisíce barev!

Torgiano – Città del Vino

Vinice v Umbrii Hlavním městem Umbrie je Perugia, podle něhož je pojmenovaná přilehlá vinařská zóna Colli Perugini, avšak nejvýznamnějším vinařským centrem je bezesporu Torgiano, které se právem nazývá městem vína. Je synonymní se jménem Giorgio Lungarotti (1910-1999) a jeho rodina zde vlastní nejen slavné vinařství a luxusní hotel Tre Vaselle, ale také muzeum olivového oleje a vína s více než 2800 exponáty. Posledně jmenované je jedním z nejvýznamnějších muzeí tohoto druhu na světě, které spravuje Nadace Lungarotti. Ve dvaceti sálech muzea jsou vystaveny unikátní archeologické, historické a výtvarné kolekce, které představí návštěvníkům mytologii vína a jeho přes 5000 let starou historii. Muzeum se nachází ve spodní části bývalého paláce Graziani-Baglioni ze 16. století, kde se dříve připravovaly a uskladňovaly selské potravinářské výrobky. Najdeme zde jak obří dřevěný lis na hrozny, amfory, vázy, džbány, bronzové nádoby z doby Etrusků či první skleněné poháry a karafy z doby Římanů, ale také umělecká díla od Mantegny po Picassa, sbírky písemností, např. sérii ex libris na téma vinohradnictví a vinařství a další pozoruhodnosti. Nechybí ani rozsáhlá sbírka železných kleští různých tvarů a forem pro výrobu tradičních umbrijských oplatek z dob od 14. do 20. století.

Torgiano je první apelace Umbrie, která v roce 1968 získala označení DOC (Denominazione di Origine Controllata) a v roce 1990 byla její červená vína kategorie Riserva povýšena ještě do vyšší třídy – DOCG (Denominazione di Origine Controllata e Garantita). Město Torgiano rovněž každoročně pořádá jednu z nejvýznamnějších soutěží vín v Itálii: Banco d’Assaggio dei Vini d’Italia (B.A.V.I.).

Orvieto a další apelace v Umbrii

Nejnavštěvovanějším místem Umbrie je bezpochyby Orvieto, tyčící se na strmé skále z tufu, jehož dominantou je katedrála, kterou spisovatel a kritik umění z 19. století John Ruskin nazval „zebrou“ podle barvy její fasády. Orvieto je také název jednoho z nejvíce vyvážených vín z Itálie. Vyrábí se z odrůd Procanico, Grechetto, Verdello a dalších bílých kultivarů. Dnes přichází na trh převážně ve stylu secco (suché), avšak znovuzrození sladkých stylů Orvieta je na dobré cestě. Označují se vzestupně podle zvyšující se sladkosti abboccato, amabile dolce.

Zóna Torgiano DOC zahrnuje vína Bianco, Rosato, Rosso, Cabernet Sauvignon, Chardonnay, Pinot Grigio, Pinot Nero, Riesling Italico a Spumante. Další DOC zóny Umbrie, které stojí za zmínku jsou Assisi, Colli Amerini, Colli del Trasimeno, Colli Martani a Montefalco, jehož renomé vzrůstá, díky sousedící zóně DOCG.

Slavné víno Umbrie – Montefalco Sagrantino DOCG

Největším hitem poslední doby však bezpochyby musí být Montefalco Sagrantino, které je považováno za vycházející hvězdu v elitním kruhu dlouhozrajících italských červených vín. Pochází z autochtonní odrůdy Sagrantino, která se pěstuje pouze v okolí města Montefalco, kde dává báječná vína bohaté struktury a neuvěřitelné životnosti, což přitahuje zvědavé oko mnohého milovníka vín z celého světa. Nemalou zásluhu na tom má slavný enolog, majitel vinařství Falesco, konzultant vinařství Còlpetrone a mnoha dalších – tzv. létající vinař Riccardo Cotarella. Jsme pyšní na to, že vám v našem e-shopu můžeme nabídnout jeho následující vína:

Montefalco Sagrantino DOCG
Montefalco Sagrantino „Gold“ DOCG
Passito Montefalco Sagrantino DOCG

Gastronomie Umbrie

Torgiano Umbrie leží v centru apeninského poloostrova a její hranice nesousedí se žádným mořem. Proto jsou dary moře v regionální kuchyni málo typické. Zato jezero Trasimeno je zdrojem sladkovodních ryb jako jsou kapr, štika a candát, které se připravují na starodávný způsob zvaný carbonaretto. Je to také oblast bohatá na zeleninu. Poblíž Trevi se pěstuje specialita typická pro kuchyni Umbrie: černý celer. Jeho intenzivní aroma se obvzlášť dobře kombinuje s výrazným ovčím sýrem Pecorino. Další typickou zeleninou je cibule v okolí Cannary, kde se koná každoročně tradiční cibulový festival, a červené brambory, které se vysazují na náhorní plošině Colfiorito a jsou zejména vhodné pro přípravu nočků gnocchi. Čočka z Castelluccia má rovněž vynikající pověst po celém světě a v Umbrii se z ní vaří vynikající čočkové polévky.

Vepřové maso kraluje v místních kuchyních: pečené v troubě s aromatickými bylinkami, česnekem, divokým fenyklem a bobkovým listem tvoří součást všech místních hodů nebo rodinných slavností. „Porchetta“ – malé rožněné selátko – je tradiční pokrm, který se dle některých gastronomů-historiků zrodil právě v Umbrii. Oblast v okolí města Norcia je přísně vymezená pro přípravu horské suché šunky zvané Prosciutto di Norcia. Dalšími typicky selskými masnými produkty je coppa, corallina mazzafegati.

Lesy v oblasti Valnerina, v kopcích mezi Spoletem a Trevi, či v okolí Martani a Subasio jsou vyhlášené černými lanýži – Tuber melanosporum. Bílé lanýže, typické pro Piemont jsou v Umbrii poměrně vzácné a vyskytují se pouze v okolí Orvieta a Gubbia od listopadu do března. Tradiční způsob podávání těchto delikates je buď v podobě omelety a míchaných vajíček nebo s typickými těstovinami tohoto kraje, jako jsou strangozzi, umbricelli, ciriole, bigoli manfricoli. Avšak pozor! Pokud by se některému čtenáři zachtělo jít v Itálii na houby, musí si za poplatek zažádat o povolení místního úřadu než vyrazí do lesa, jinak by ho mohli pokutovat houbařští carabinieri!